Vyro nevaisingumo priežastys

Vyro nevaisingumo priežastis paprastai yra prasta spermos kokybė. Prastos spermos kokybės priežastys:

  • Sėklidėse nevyksta spermatozoidų gamyba
  • Nenusileidę sėklidės
  • Infekcijos
  • Karščiavimas
  • Sėklidžių vėžys
  • Spermatozoidus surišantys antikūniai

Nevykstanti spermatozoidų gamyba sėklidėse

Spermatogenezės sutrikimai sėklidėse yra pati dažniausia prastos spermos kokybės priežastis. Paprastai vyras neturi jokių nusiskundimų, tačiau yra nevaisingas. Atidžiau tiriant galima pastebėti, kad šių vyrų sėklidės yra kiek mažesnės nei vidutinės, taip pat lytinio hormono FSH koncentracija kraujyje yra padidėjusi. Jei FSH koncentracija kraujyje yra per žema, hormoninių injekcijų kursai pagerins spermos kokybę.

Nėra mums žinomo gydymo, kuris atstatytų normalią spermatozoidų gamybą, tais atvejais, kai spermatogenezė buvo pažeista. Mes nedaug žinome apie priežastis, kodėl kai kurių vyrų spermos kokybė yra prasta. Viena teorija prastą spermos kokybę aiškina genetiniu defektu Y chromosomoje, kita teorija tai aiškina žalingu aplinkos faktorių poveikiu.

Jei jūsų darbas susijęs su aerozoliais, pasėlių purškimu ar sunkiaisiais metalais tai gali bloginti jūsų spermos kokybę. Jei jūsų spermos kokybė yra prasta rekomenduotina kaip įmanoma vengti šių žalingų faktorių.

Nenusileidę sėklidės

Jei berniuko sėklidės po gimimo yra nenusileidę į kapšelį yra rizika, kad spermos kokybė vėliau bus prasta. Ši buklė turi būti kaip galima anksčiau gydoma, nes kuo ilgiau sėklidės bus aukštesnės temperatūros sąlygomis, tuo didesnė tikimybė, kad spermos kokybė bus prasta.

Infekcijos

Infekcinės ligos kaip chlamidijozė ar gonorėja gali sutrikdyti spermijų praeinamumą prielipu ir lytiniais takais. Infekcinis parotitas (kiaulytė), persirgtas vaikystėje, gali būti vyro sterilumo priežastis, nes spermatozoidus gaminantis audinys gali būti suardytas. Kai kuriais atvejais spermatozoidai gali būti išgaunami operacijos metu tiesiai iš prielipo ar sėklidžių.

Karščiavimas

Aukšta, net trumpalaikė, temperatūra gali pabloginti vyro spermos kokybę trijų mėnesių laikotarpiu. Ilgalaikis ir dažnas kaitinimasis saunoje gali sumažinti spermatozoidų kiekį dėl žalingo karščio poveikio.

Sėklidžių vėžys

Sėklidžių vėžiu sergančio vyro spermos kokybė dažnai būna bloga po spindulinio ir chemoterapinio gydymo. Kai kuriems vyrams šie pakitimai yra laikini, tačiau dalies vyrų spermos kokybė laikui bėgant nepagerėja. Diagnozavus sėklidžių vėžį, yra svarbu svarstyti klausimą dėl spermos užšaldymo prieš pradedant spindulinį ar chemoterapinį gydymą.

Spermatozoidus surišantys antikūniai

Kai kurių vyrų organizme vyksta antikūnių gamyba, kurie suriša spermatozoidus ir sutrikdo jų funkciją. Retai būna žinoma kodėl vyksta šių antikūnių gamyba, kai kuriais atvejais tai vyksta dėl praeityje buvusios vyro chirurginės sterilizacijos. Po chirurginės sterilizacijos atstačius lytinių takų praeinamumą, dalis vyrų lieka nevaisingi, nes sterilizacijos laikotarpiu organizme gali prasidėti antikūnių prieš spermatozoidus gamyba.

Sužinokite apie gydymą daugiau

Yra įvairūs gydymo būdai priklausomai nuo spermos kokybės. Vidutinės spermos kokybės atveju dažnai naudojama inseminacija (IUI). Prastos spermos kokybės atveju naudojama apvaisinimas mėgintuvėlyje (IVF). Labai prastos spermos kokybės atveju naudojama mikroinseminacija arba spermijo injekcija į kiaušialąstės citoplazmą (ICSI). Jei spermoje nerandama spermatozoidų, spermijai gali būti išgaunami tiesiogiai iš prielipo ar sėklidžių – procedūra vadinama TESA.

Daugiau apie gydymą jūs galite sužinoti:

 

Naujienos
Daugiau naujienu

Informacinis biuletenis