Woman reading

Faktai apie nevaisingumą

Nevaisingumas, tiek vyro, tiek moters, gali būti apibrėžiamas kaip “poros negalėjimas pasiekti norimo nėštumo metus laiko ar ilgiau, gyvenant reguliarų lytinį gyvenimą be kontracepsijos”.

8-10% porų yra nevaisingos

Pasaulio Sveikatos Organizacijos duomenimis (PSO) apytiksliai 8-10% porų turi sunkumų pastojant. Pasauliniu mastu tai reiškia, kad 50-80 milijonų žmonių kenčia dėl nevaisingumo. Šis dažnis gali skirtis tarp atskirų regionų. Prancūzijoje 18% reprodukcinio amžiaus porų nurodo, kad jos turėjo sunkumų pastojant.

Vyrų nevaisingumas/Moterų nevaisingumas

Nevaisingumas vyrų ir moterų tarpe yra labai panašus. Nevaisingumas dėl moters sveikatos problemų yra nustatomas 30-40% atvejų, dėl vyro problemų 10-30% atvejų. Abiejų partnerių problemos nustatomos 15-30% nevaisingų porų. Atlikus išsamius tyrimus nevaisingumo problema lieka neaiškios kilmės 5-10% atvejų.

  • Kiaušintakių nepraeinamumas nustatomas 35% moterų, negalinčių pastoti (tuboperitonealinis nevaisingumas).
  • Nereguliari ar nevykstanti ovuliacija nustatoma apytiksliai 25% nevaisingų moterų.
  • Endometriozė yra nustatoma 35% nevaisingų moterų, kurioms yra atliekama diagnostinė laparoskopija, tiriant dėl nevaisingumo priežasčių.
  • Apytiksliai 20% porų nenustatoma aiški nevaisingumo priežastis ir tai vadinama neaiškios kilmės nevaisingumu.

Normali vaisinga pora = 25% kiekvieno mėnesinių ciklo metu

Kuomet mes vertiname sėkmės tikimybę gydant nevaisingumą, jūs turėtumėte žinoti, kad vidutinė tikimybė pastoti porai, neturinčiai jokių vaisingumo problemų ir nenaudojančiai kontracepsijos yra apie 25% kiekvieno mėnesinių ciklo metu. Tai reiškia, kad 10% sveikų, vaisingų porų nepastoja per pirmus mėginimo pastoti metus ir 5% nepastoja per du metus.

Efektyvus gydymas = iki 25% gydymo ciklo metu

Taikant efektyvius nevaisingumo gydymo metodus, galima tikėtis sėkmės vidutiniškai 25% atvejų, vieno gydymo ciklo metu. Tai artima normaliam vaisingumui, tačiau tai taip pat reiškia, kad iki trokštamo nėštumo gydymo ciklą gali tekti kartoti keletą kartų. Paprasta ovuliacijos stimuliacija, koreguojanti hormoninį disbalansą yra labai efektyvi esant anovuliaciniam nevaisingumui. Daugiau kaip 80% moterų, kenčiančių dėl šio sutrikimo pastoja po keletos gydymo vaistais ciklų, tokiais kaip klomifencitratas ar gonadotropinai.

Faktoriai, įtakojantys gydymo sėkmę

Nepriklausomai nuo nevaisingumo kilmės, aptariant sėkmės tikimybę, turi būti įvertinami prognostiškai svarbūs faktoriai. Gydymo sėkmę įtakoja moters amžius ir poros nevaisingumo trukmė. Moterų vaisingumas su amžiumi mažėja, ypač virš 40 metų amžiaus. Jei moteris yra gydoma, jos šansai pastoti bus mažesni, jei partneris taip pat turi vaisingumo problemų (pvz. prasta spermos kokybė).

Apvaisinimo mėgintuvėlyje (IVF) sėkmė Europoje lygi ar didesnė kaip 25%

Apvaisinimo mėgintuvėlyje (IVF) rezultatai stabiliai gerėjo paskutinių dešimties metų bėgyje.Sėkmingų nėštumų dažnis po IVF gydymo įvairuoja priklausomai nuo centrų sukauptos patirties. Europos vaisingumo klinikų duomenimis sėkmingų nėštumų dažnis po vieno IVF ciklo lygus ar didesnis kaip 25%. 1993 metų Prancūzijos IVF registro duomenimis (FIVNAT), nėštumo dažnis buvo 25.4% po embrionų perkėlimo į gimdą. Iš viso aspiruota 23 025 kiašialąsčių. Remiantis šiais rezultatais, atlikus tris – keturis IVF ciklus, moteris iki 40 metų amžiaus, kurios partneris neturi vaisingumo problemų, pagrįstai gali tikėtis pastoti ir pagimdyti trokštamą naujagimį.

Sėkmės dažnis gali skirtis tarp nevaisingumo gydymo centrų, kadangi tai priklauso ne tik nuo personalo patirties, bet labiausiai, nuo gydomų pacientų amžiaus ir problemų sunkumo. Jei didelę pacientų dalį sudaro sunkūs atvejai ir moterys vyresnės nei 40 metų, gydymo rezultatai bus prastesni nei klinikos, kurios daugumos pacientų amžius yra iki 35 metų.

Kiti pagalbiniai apvaisinimo metodai yra gametos perkėlimas į kiaušintakius (GIFT), zigotos perkėlimas į kiaušintakius (ZIFT), IVF naudojant donorines kiaušialąstes, donoro spermą, ir donorinius embrionus, taip pat mikromanipuliacinės metodikos su kiaušialąstėmis ir embrionais.

Remiantis 1995 metų statistikos duomenimis, pagalbinių apvaisinimo metodų sėkmės tikimybės:

  • IVF - 22.3%
  • GIFT - 26.8%
  • ZIFT - 27.7%

Sužinokite daugiau apie vyro ir moters reprodukcinę sistemą

 

Šaltinis:

www.ferti.net

 

Naujienos
Daugiau naujienu

Informacinis biuletenis