Moters nevaisingumo priežastys

Dažniausios moters nevaisingumo priežastys:

  • Nevyksta ovuliacija
  • Kiaušintakių nepraeinamumas
  • PCK – Policistinės kiaušidės
  • Endometriozė

Anovuliacija

Ovuliacija gali nevykti esant policistinėms kiaušidėms, ankstyvai menopauzei, hiperprolaktinemijai, esant pernelyg žemiems FSH ir LH hormonų lygiams. Jei moters organizme nebręsta kiaušialąstės ir nevyksta ovuliacija, dažnai galima padėti skiriant vaistus. Nereguliarų mėnesinių ciklą galima palyginti su laikrodžiu, kuris prastai veikia. Mes teisingai sureguliuojame laikrodį, skirdami vaistus, mėnesinės bei ovuliacija tampa reguliarios. Dažnai gydymas vaistais yra derinamas su inseminacija (IUI) arba apvaisinimu mėgintuvėlyje (IVF).

Čia jūs galite daugiau sužinoti apie:

Kiaušintakių nepraeinamumas

Kai kurios moterys turi susiaurėjusius ar visiškai užakusius kiaušintakius. Kiaušintakių gali visai nebūti jei jie buvo pašalinti operacijos metu pvz. dėl negimdinio nėštumo. Jei jūsų kiaušintakiai yra nepraeinami, pastoti nepavyksta, nes kiaušialąstė sunyksta kiaušintakyje arba pilvo ertmėje. Taip pat spermatozoidai negali keliauti užakusiu kiaušintakiu ir apvaisinti kiaušialąstės.

Yra keletas kiaušintakių nepraeinamumo priežasčių. Siauri, prastai pratekami kiaušintakiai gali būti nuo gimimo ir to pasekoje galimas negimdinis nėštumas. Tokius kiaušintakius gali tekti pašalinti operacijos metu. Kitos priežastys yra dubens uždegiminė liga (pvz.chlamidinė infekcija), pilvo organų ir dubens operacijos, gimdos operacijos ar endometriozė. Šios ligos gali sąlygoti sąaugų susidarymą ir sutrikdyti kiaušintakių praeinamumą.

Jei jūsų kiaušintakiai nepraeinami jūs galite pastoti, tačiau tai dažniausiai nepavyksta natūraliu būdu. Tokiais atvejais tinkamiausias nevaisingumo gydymas yra apvaisinimas mėgintuvėlyje (IVF), šiuo atveju kiaušialąstė bus apvaisinta laboratorijoje ir apvaisintas kiaušinėlis bus perkeltas į gimdą tolimesniam augimui ir vystymuisi.

Daugiau jūs galite sužinoti:

PCK

PCK reiškia Policistinės Kiaušidės. PCK yra buklė nustatoma kas septintai moteriai, sutrikimų laipsnis labai įvairus. PCK yra dažniausia anovuliacijos ar ovuliacijos sutrikimų priežastis.

PCK atveju jūsų kiaušidėse yra nustatoma daug nesubrendusių folikulų, būdingi endokrininiai pakitimai, kurie sutrikdo ovuliaciją. Normaliame cikle vystosi vienas vyraujantis folikulas, kuriam didėjant, mažesni folikulai nustoja augti. Esant Policistiškoms Kiaušidėms daug folikulų vystosi tuo pačiu tempu, tam tikru momentu vystymosi procesas sustoja ir ovuliacija nevyksta.

Moterims, turinčioms PCK, būdinga aukšta vyriškų lytinių hormonų (androgenų) koncentracija kraujyje. Kiti būdingi simptomai: hirsutizmas, spuogai, polinkis nutukimui, riebalai linkę kauptis pilvo srityje. Kai kurios moterys neturi aiškiai pastebimų PCK požymių.

PCK laipsnis ir simptomų išreikštumas gali būti labai įvairus. PCK laipsnis įtakoja individualiai pasirenkamą gydymą. Naudojamas medikamentinis gydymas, kurio pasekoje bręsta kiaušialąstė ir vyksta ovuliacija. Medikamentinis gydymas gali būti derinamas su inseminacija (IUI) arba apvaisinimu mėgintuvėlyje (IVF).

Jei jūs turite PCK ir antsvorį, mes rekomenduojame numesti svorį, nes riebaliniame audinyje yra transformuojami vyriški hormonai, kurie sutrikdo kiaušialąstės brendimą.

Daugiau jūs galite sužinoti:

Endometriozė

Endometriozė gali būti skausminga, lėtinė ir paslaptinga liga. Mes tikime, kad ji yra nustatoma 2-4% moterų.

Endometriozė vystosi kai endometriumo audinys funkcionuoja už gimdos ribų. Endometriumas yra gimdos gleivinė. Paprastai endometriumo audinys implantuojasi pilvo ertmėje, ant kiaušidžių arba ant kiaušintakių. Šis audinys yra veikiamas hormonų ir auga iki mėnesinių, panašiai kaip ir endometriumas, esantis gimdos ertmėje, savo įprastinėje vietoje. Skirtingai nei endometriumas, endometriumo audinys negali pasišalinti su mėnesinių krauju, todėl patenka į pilvo ertmę. To pasekoje pilvo ertmėje susidaro sąaugos, endometriozinės cistos, kurios gali būti labai skausmingos.

Endometriozei būdingi simptomai:

  • Skausmas iki mėnesinių ir mėnesinių metu
  • Skausmas ovuliacijos metu
  • Skausmingi lytiniai santykiai
  • Nevaisingumas
  • Gausios ir/arba nereguliarios mėnesinės

Kai kurios moterys endometriozei būdingų simptomų neturi.

Nėra žinoma dėl ko atsiranda endometriozė, tačiau manoma jog liga gali būti paveldima.

Kadangi yra skiriami ligos sunkumo laipsniai, pažeidimų lokalizacija yra skirtinga, todėl reikalingas individualus įvertinimas norint parinkti geriausią gydymą. Sėkmingas vienos moters gydymas, nebūtinai bus toks pats sėkmingas tokį patį gydymą skyrus kitai. Endometriozė gali būti gydoma vaistais ir laparoskopinės operacijos metu. Laparoskopinės operacijos metu pašalinama dalis negimdinio endometriumo audinio. Operacija atliekama ligoninėje, bendrinėje nejautroje.

Daugiau jūs galite sužinoti:

Laparoskopija

 

Naujienos
Daugiau naujienu

Informacinis biuletenis