Moters reprodukcinė sistema

Moters reprodukcinė sistema supaprastintai susideda iš trijų tarpusavyje sąveikaujančių elementų:

  • Hormoninės sąveikos tarp posmegeninės liaukos (hipofizės) ir kiaušidžių, kur bręsta kiaušialąstės ir vyksta ovuliacija.
  • Kiaušintakių, kur kiaušialąstė yra apvaisinama ir transportuojama į gimdą.
  • Gimdos, kurios gleivinėje implantuojasi apvaisinta kiaušialąstė ir vystosi nėštumas.

Normaliai funkcionuojančios gimdos iliustracija:

Uterus LT

Hormonų sąveika ir įtaka vaisingumui:

Kiaušialąstės bręsta ir pilnai vystosi kiaušidėse iki ovuliacijos. Kiaušialąstė patenka į kiaušintakį, kuriuo keliauja į gimdą. Jei kiaušialąstė yra apvaisinama, apvaisintas kiaušinėlis įsitvirtina gimdos gleivinėje ir toliau čia vystosi. Pažvelkite į paveikslėlį apačioje:

Ovulation

Šis procesas yra valdomas hormonų. Turint žinių apie hormonų veikimą, jums lengviau bus suprasti jūsų tyrimų ir gydymo principus. Hipofizė yra svarbi endokrininė liauka, kuri randasi galvos smegenyse. Čia yra gaminama dauguma lytinius hormonus reguliuojančių tropinių hormonų. Tropiniai hormonai yra transportuojami krauju į organus, kuriuos atitinkamai veikia. Įvykus reakcijoms, signalai yra siunčiami atgal į hipofizę , tokiu būdu užtikrinant atgalinį grįžtamąjį ryšį. Pažvelkite į paveikslėlį apačioje:

Hormones LT

Trumpas atskirų hormonų veikimo paaiškinimas:

GnRH (Gonadotropin releasing hormone) - gonadotropinus atpalaiduojantis hormonas.GnHR poveikyje iš hipofizės išsiskiria FSH and LH.

FSH (Follicle stimulating hormone)–folikulus stimuliuojantis hormonas. FSH yra gaminamas hipofizėje. Jis stimuliuoja folikulų augimą, kuriuose bręsta kiaušialąstės.

LH (Luteinizing hormone)– liuteinizuojantis hormonas. LHyra gaminamas hipofizėje. Jo poveikyje įvyksta ovuliacija.

Prolaktinas (Prolactine) - gaminamas hipofizėje, veikia krūtis ir kiaušides. Prolaktinas sąlygoja krūtų augimą nėštumo metu ir stimuliuoja pieno gamybą po gimdymo. Per didelė prolaktino sekrecija gali sutrikdyti ovuliaciją.

Estradiolis (Estradiol) - gaminamas kiaušidėse. Estradiolis stimuliuoja gimdos gleivinės augimą mėnesinių ciklo metu. Aukšta estradiolio koncentracija mėnesinių ciklo viduryje sąlygoja LH sekrecijos suintensyvėjimą dėl kurio įvyksta ovuliacija.

Progesteronas (Progesterone)- gaminamas kiaušidėse. Progesteronas kartu su estradioliu paruošia gimdos gleivinę apvaisinto kiaušinėlio implantacijai. Nėštumo metu progesteronas slopina gimdos susitraukimus.

Androgenai (Androgenes) – gaminami kiaušidėse ir antinksčiuose. Nuo jų priklauso plaukuotumas ir lytinis potraukis. Padidėjusi androgenų sekrecija sutrikdo ovuliaciją.

hCG (human chorion gonadotropin)– žmogaus chorioninis gonadotropinas. HCG gaminamas placentoje ir veikia kaip nėštumą palaikantis hormonas. Šis hormonas yra tiriamas siekiant nustatyti nėštumą. Mėnesinių metu kiaušidėse yra keletas - keliolika mažų folikulų. Kiekviename jų yra nesubrendęs kiaušinėlis. Hipofizė išskiria hormoną FSH, kurio poveikyje folikulai auga kol išsivysto vienas, dominuojantis, apie 20 mm diametro, folikulas. Kai folikulas subręsta, yra išskiriamas ovuliaciją stimuliuojantis hormonas LH.

Hormonai yra vienas nuo kito priklausomi ir kai kuriais atvejais vieno hormono sekrecijos padidėjimas sąlygoja kito hormono sekrecijos sumažėjimą.

Hormonų lygio kitimas, folikulų vystymasis ir brendimas mėnesinių ciklo metu:

Menstruation cycle LT

Daugiau jūs galite sužinoti:

Moters nevaisingumo priežastys

 

Naujienos
Daugiau naujienu

Informacinis biuletenis